REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 13 lipca 2006  
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
 
 

Skandalicznie orzeczenie zapadło w środę w częstochowskim sądzie. Bez żadnych sankcji został wypuszczony do domu kierowca, który spowodował wypadek, mając ponad 3 promile alkoholu. - Walczymy z wiatrakami, a nie pijakami - komentują policjanci i prokuratorzy

42-letni kierowca fiata seicento we wtorek kwadrans po 10 w centrum Blachowni wymusił pierwszeństwo przejazdu i najechał na 52-letniego motocyklistę. Poszkodowany trafił do szpitala. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, kierowca ledwo trzymał się na nogach, bełkotał. Nic dziwnego, alkotest wykazał, że ma w wydychanym powietrzu ponad 3 promile alkoholu. Dla prokuratury nie było wątpliwości, że - zgodnie z niedawnymi wytycznymi ministra sprawiedliwości - należy złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie pirata drogowego.

W środę 42-latek został doprowadzony do sądu. Decyzja asesor Ewy Sonity była kompletnym zaskoczeniem: pijak może pójść do domu, bo - zdaniem sądu - ma stałe miejsce zameldowania, okoliczności zdarzenia są bezsporne, a zagrożenie karą niskie (do 4,5 roku więzienia). Co więcej, sędzia nie zastosowała wobec kierowcy nawet dozoru policyjnego.

- Oczywiście, nie zgadzamy się z taką oceną sądu i już piszemy zażalenie. Tyle że rozpatrzenie zażalenia na odmowę aresztu trwa nawet miesiąc - mówi Wanda Świerczyńska, prokurator rejonowy w Częstochowie.

Zaskoczenia decyzją o braku jakichkolwiek sankcji dla pijanego kierowcy nie kryje przewodniczący wydziału karnego w Sądzie Okręgowym Marek Tusiński. - Co prawda wytyczne ministra dotyczą jedynie prokuratury, bo sądowi nie można nic nakazać, a każdy sędzia jest niezawisły, ale nawet sędzia nie może żyć w oderwaniu od otaczającej nas rzeczywistości. Nie tylko jako sędzia, ale zwykły obywatel, nie godzę się na obecność na drogach pijanych kierowców. Jestem za surowością w ich karaniu. Decyzję, dla mnie całkowicie niezrozumiałą, mogę tłumaczyć tylko brakiem doświadczenia życiowego i zawodowego mojej młodszej koleżanki. To dowód, że spraw o areszt nie powinno się powierzać niedoświadczonym sędziom. Myślę, że w drugiej instancji decyzja będzie inna - mówi sędzia Tusiński.

O braku jednolitej polityki w sprawach pijanych kierowców niech świadczy fakt, że także w środę inny częstochowski sędzia orzekł dwumiesięczny tymczasowy areszt dla kierowcy, który w nocy 11 lipca został zatrzymany w Częstochowie do kontroli drogowej. Gdy okazało się, że miał 2,5 promila alkoholu we krwi, prokuratura wystąpiła o zastosowanie aresztu. A sąd - choć w tym przypadku kierowca nie spowodował żadnej kolizji - zgodził się na to.

 
 
Autor: Marek Mamoń
Ostatnie komentarze
Strony: 1 [2]
Roman13-01-2007
Bezprawna Panowie Piotr i Felek to jest jazda po wypiciu alkoholu a nie fakt czy są czy nie ma podstaw do zatrzymania w areszcie. Pijanych kierowców trzeba represjonować a nie puszczać wolno. Śmieją się potem z wymiaru sprawiedliwości siedząć w kapciach przy piwku w domu. A rodziny ich ofiar siedzą w tym czasie przy rannych w szpitalach albo nad ich grobami.
 
Piotr22-12-2006
Nie było tu podstaw do tymczasowego aresztowania. W tej sprawie nie zapadnie wyrok bezwzlędnego pozbawienia wolności. Mamoń to idiota, który próbuje żerować na głupocie społeczeństwa. Skandaliczne nie było orzeczenie sądu, a ferowanie wyroków i komentowanie wyroku przez tego pseudo dziennikarza (może dziennikarzynę?).
 
felek19-12-2006
Masz rację Gorazdd. W tym przypadku nie potrzebny był areszt a to jest kolejny głupi artykuł pana Mamonia.
 
rebeka bestyjka13-09-2006
W takim razie po co te kretyńskie spoty reklamowe w tv albo wielkie akcje przeciw pijakom na drogach ...ciekawe czy gdyby pani sędzinie taki pijany kierowca rozjechał własne dziecko dalej byłaby za zwolnieniem....Brawo sedzia Tusiński
 
miś22-07-2006
areszt albo dozór tonie jest sankcja, tylko środek mający zapobiegać matactwu. dowody w tej sprawie sa bezsporne, więc o mataczeniu nie może być mowy. czy wiecie ile kosztuje utrzymanie zatrzymanego w areszcie? brawo dla sądu, że nie kieruje się emocjami. marco-mniej emocji, WIĘCEJ kultury i edukacji.
 
marco19-07-2006
Brawo dla sedziów ! zachowali sie jak debile ! w sumie to sa debilami i mam nadzieje ze to czytacie bo to jest skierowane do Was ! dla mnie jestescie debilami! a moze łapowke dostaliscie? co ja pisze "moze" napewno ja dostaliscie - caly system jest skorupowany łacznie z grupa "ich troje"(Kwakwa,zlodziej i frajer)
 
Mistral18-07-2006
Sądy w Częstochowie są w ogóle bardzo ciekawe. Z Gospodarczym Sądem na czele. Bardzo ciekawe wyroki tam zapadają, a Sąd Okręgowy w Katowicach odrzuca uzasadnienie wyroków i kieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia. I takie Sądy mają prawo bytu ?
 
gorazdd18-07-2006
jesli chcecie, aby pijani kierowcy od razu stawali przez sadem, np w ciagu 48h, to lobbujcie za takimi zmianami, chetnie was popre. Na razie troche wiecej rzetelnosci i nie mylcie pojec.
 
gorazdd18-07-2006
bez sankcji??!!, nie piszcie takich bzdur, bo czeka go jeszcze proces i zostanie jeszcze ukarany. Stosowanie tymczasowego aresztowania ma sluzyc nie karaniu, a zabezpieczeniu postepowania karnego przed utrudnianiem procesu przez oskarzonego jak mataczenie, ukrywanie się itd. jesli takie okolicznosci nie zachodza sad nie ma prawa zastosowania tymczasowego aresztowania,a w przeciwnym razie naraża Skarb Państwa na odszkodowanie. Mylicie pojecia. jesli chcecie aby pijani kierowcy od razu stawali
 
Strony: 1 [2]
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry