REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  piątek 11 sierpnia 2006  
Pijanym kierowcom nie odbierano praw jazdy
 
 

Skandal w prokuraturze. Śledczy w kilku miastach w Polsce nie odbierali prawa jazdy zatrzymanym na jeździe po pijanemu kierowcom. Zdarzało się nawet, że warunkowo umarzali sprawy. Najwięcej nieprawidłowości ujawniono w Żywcu.

Sprawa wyszła na jaw przypadkowo podczas wyrywkowej kontroli śledztw prowadzonych w prokuraturze w Żywcu. Jej ustalenia były szokujące: prokuratorzy przymykali oko na pijaków za kierownicą. Wnioskowali przed sądem o odebranie im prawa jazdy wyłącznie na motocykl, a pozwalali jeździć samochodami, a nawet autobusami. W ciągu dwóch lat wydali 44 takie postanowienia. Sąd zatwierdził je bez wahania.

Śledczy swoje decyzje uzasadniali przeróżnie. Zatrzymanemu na jeździe po pijanemu dyspozytorowi MZK nie zabrano prawa jazdy, bo jego utrata wiązałaby się ze zwolnieniem go z pracy. Jerzy M., przewodniczący Rady Gminy w Rajczy (miał 1,4 promila), przekonał natomiast prokuratorów, że bez samochodu sobie nie poradzi, bo jest zdunem i musi dużo jeździć.

W ośmiu przypadkach, w których było to jeszcze możliwe, złożono kasację wyroków. Kilka dni Sąd Najwyższy uchylił je wszystkie. Trafią do ponownego rozpatrzenia. Pijanych kierowców czeka surowa kara. - Wobec ośmiu prokuratorów z Żywca, którzy stosowali takie praktyki, wszczęto już postępowania dyscyplinarne - ujawnił wczoraj Jerzy Engelking, zastępca prokuratora generalnego. Wyjaśnią one, czy w grę wchodziła korupcja czy też zwykle lenistwo śledczych. Ministerstwo zmieniło też całe kierownictwo żywieckiej prokuratury. Jej nowy szef Maciej Porzycki nie chciał się jednak wypowiadać w tej sprawie.

Podobne praktyki przypadkowo wykryto także w prokuraturze w Ostrzeszowie k. Kalisza. Tam zabierano prawa jazdy wyłącznie na pojazdy, którymi pijani kierowcy poruszali się w czasie zatrzymania. Jeżeli ktoś wpadł, jadąc traktorem lub rowerem, to dalej mógł jeździć samochodem. Zdarzały się także przypadki, że śledczy całkowicie odstępowali od wymierzenia kary i warunkowo umarzali śledztwa.

- Dzięki temu kierowcy nie musieli powtórnie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Taki wymóg obowiązuje każdego, kto stracił prawo jazdy na co najmniej rok - tłumaczy Engelking.

Małgorzata Szulc, szefowa ostrzeszowskiej prokuratury, nie ma sobie nic do zarzucenia. Jej zdaniem śledczy działali zgodnie z możliwościami, jakie daje im kodeks karny. - Nie złamaliśmy prawa. Co najwyżej można tylko powiedzieć, że nasza polityka była zbyt liberalna - tłumaczyła pani prokurator.

Ministerstwo Sprawiedliwości podejrzewa jednak, że podobnie mogło się dziać także w innych prokuraturach w kraju. - Będzie wielka kontrola - zapowiada Engelking. Do prokuratur trafiła już wytyczna, zabraniająca stosowania takich praktyk jak w Żywcu i Ostrzeszowie.

Marcin Marszołek, prezes katowickiego stowarzyszenia Wokanda, które pomaga ofiarom wypadków drogowych, jest zszokowany tolerancyjnym podejściem śledczych do pijanych kierowców. - To tak, jakby odebrali zabójcy pistolet i wypuścili go na wolność z nożem w ręce - porównuje prezes Wokandy. Nie ma żadnych wątpliwości, że jeżdżący po kielichu powinni tracić uprawnienia do prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.

W ubiegłym roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali prawie 7 tys. wypadków, w wyniku których zginęło 825 osób.

 
 
Autor: Marcin Pietraszewski
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry