REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 13 lipca 2006  
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
 
 

Skandalicznie orzeczenie zapadło w środę w częstochowskim sądzie. Bez żadnych sankcji został wypuszczony do domu kierowca, który spowodował wypadek, mając ponad 3 promile alkoholu. - Walczymy z wiatrakami, a nie pijakami - komentują policjanci i prokuratorzy

42-letni kierowca fiata seicento we wtorek kwadrans po 10 w centrum Blachowni wymusił pierwszeństwo przejazdu i najechał na 52-letniego motocyklistę. Poszkodowany trafił do szpitala. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, kierowca ledwo trzymał się na nogach, bełkotał. Nic dziwnego, alkotest wykazał, że ma w wydychanym powietrzu ponad 3 promile alkoholu. Dla prokuratury nie było wątpliwości, że - zgodnie z niedawnymi wytycznymi ministra sprawiedliwości - należy złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie pirata drogowego.

W środę 42-latek został doprowadzony do sądu. Decyzja asesor Ewy Sonity była kompletnym zaskoczeniem: pijak może pójść do domu, bo - zdaniem sądu - ma stałe miejsce zameldowania, okoliczności zdarzenia są bezsporne, a zagrożenie karą niskie (do 4,5 roku więzienia). Co więcej, sędzia nie zastosowała wobec kierowcy nawet dozoru policyjnego.

- Oczywiście, nie zgadzamy się z taką oceną sądu i już piszemy zażalenie. Tyle że rozpatrzenie zażalenia na odmowę aresztu trwa nawet miesiąc - mówi Wanda Świerczyńska, prokurator rejonowy w Częstochowie.

Zaskoczenia decyzją o braku jakichkolwiek sankcji dla pijanego kierowcy nie kryje przewodniczący wydziału karnego w Sądzie Okręgowym Marek Tusiński. - Co prawda wytyczne ministra dotyczą jedynie prokuratury, bo sądowi nie można nic nakazać, a każdy sędzia jest niezawisły, ale nawet sędzia nie może żyć w oderwaniu od otaczającej nas rzeczywistości. Nie tylko jako sędzia, ale zwykły obywatel, nie godzę się na obecność na drogach pijanych kierowców. Jestem za surowością w ich karaniu. Decyzję, dla mnie całkowicie niezrozumiałą, mogę tłumaczyć tylko brakiem doświadczenia życiowego i zawodowego mojej młodszej koleżanki. To dowód, że spraw o areszt nie powinno się powierzać niedoświadczonym sędziom. Myślę, że w drugiej instancji decyzja będzie inna - mówi sędzia Tusiński.

O braku jednolitej polityki w sprawach pijanych kierowców niech świadczy fakt, że także w środę inny częstochowski sędzia orzekł dwumiesięczny tymczasowy areszt dla kierowcy, który w nocy 11 lipca został zatrzymany w Częstochowie do kontroli drogowej. Gdy okazało się, że miał 2,5 promila alkoholu we krwi, prokuratura wystąpiła o zastosowanie aresztu. A sąd - choć w tym przypadku kierowca nie spowodował żadnej kolizji - zgodził się na to.

 
 
Autor: Marek Mamoń
Ostatnie komentarze
baraja10-10-2010
Należy tonować emocje a nie je podsycać! Tymczasowy areszt nie został zastosowany bo zapewne nie zostały spełnione przesłanki jego zastosowania. Kara go spotka z pewnością surowa i nie zdziwię się że dostanie 3 lata pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.
 
ala13-02-2009
a może warto byłoby zapytać sędziego co zrobiłby, gdyby ten kierowca znajomek czy też nieznajomek wjechał w jego dziecko lub inną blizką mu osobę-czy miałoby to wpływ na wyrok w sprawie kierowcy z 3promilami alk. we krwi?????!!!!!!!!!!
 
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry