REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  środa 9 sierpnia 2006  
Jeździli po pijanemu, teraz chodzą pieszo
 
 

Ponad sto aut zarekwirowali w lipcu wielkopolscy policjanci. Z samochodami pożegnali się wszyscy kierowcy, którzy wsiedli za kółko, mając we krwi od promila alkoholu wzwyż.

Na początku lipca do komend policji w całym kraju trafiło pismo od Zbigniewa Ziobro. Minister sprawiedliwości nakazał odbieranie aut kierowcom, którzy prowadzili, mając przynajmniej promil alkoholu we krwi (do bycia nietrzeźwym wystarczy pół promila). Zarekwirowane pojazdy miały trafiać, przynajmniej na tydzień, na policyjne parkingi. Pomysł ministra miał na celu zmniejszenie liczby przestępstw drogowych.

Wielkopolscy policjanci wzięli sobie do serca zalecania Ziobry. W samym Poznaniu w ub. miesiącu z samochodami pożegnało się ponad 30 kierowców. W całym województwie - według wstępnych obliczeń - ponad sto. Ta liczba nie uwzględnia jednak osób, które prowadziły "na podwójnym gazie" nie swoje auta. - W tym przypadku nie może być mowy o odbieraniu pojazdu - wyjaśnia Piotr Antoszewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji. - Formalnym właścicielem może być przecież bank, firma leasingowa, w końcu ktoś z rodziny lub znajomy kierowcy.

Jeżeli jednak ktoś prowadził w lipcu po pijanemu własny wóz, to pożegnał się z nim przynajmniej na siedem dni. - Dokonujemy tymczasowego zajęcia mienia - tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Miejskiej. - Następnie prokurator ma tydzień na podjęcie decyzji, czy auto wróci do właściciela, czy zostanie zabezpieczone na poczet przyszłej kary.

To drugie rozwiązanie nie zawsze oznacza, że samochód pozostaje na policyjnym parkingu. Częściej prokuratorzy wydają go "osobie godnej zaufania", czyli komuś, kto będzie pilnował, żeby właściciel na pewno nim nie jeździł. To ktoś z rodziny kierowcy, a na wsiach często sołtys. - To dobre rozwiązanie - ocenia naczelnik Antoszewski. - Nie chodzi przecież o to, żeby matka nie miała czym zawozić dzieci do szkoły tylko dlatego, że ma nierozsądnego męża, albo żeby paraliżować we wsi żniwa, bo jeden rolnik jechał kombajnem po kilku głębszych.

Do rekwirowania pojazdów ochoczo przystąpili policjanci z całego kraju, wszędzie z podobnymi wynikami - w Zachodniopomorskiem w lipcu na parkingi trafiły 72 samochody, na Śląsku - sto.

Poznańscy policjanci zaznaczają, że w naszym mieście pomysł zatrzymywania pojazdów pijanych kierowców narodził się pół roku wcześniej, niż wpadł na niego minister Ziobro. - Testowaliśmy to rozwiązanie już w grudniu - przypomina Borowiak.

Liczba wielkopolskich samochodów zarekwirowanych w sierpniu może być kilkakrotnie większa niż w lipcu. Tylko podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali ponad 150 nietrzeźwych kierowców.

 
 
Autor: Michał Kopiński
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry