REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Powiązane

Inne z tej tematyki:

Moda na bezpieczną jazdę!
 
Uwaga na parkingowych naciągaczy!
 
Zamiast dróg powstaje więcej dziur!
 
Prototyp nowego systemu wykrywającego pijanych kierowców już jest
 
Bezpieczeństwo na europejskim poziomie
 

Artykuły
  czwartek 28 października 2010  
Transplantacja-życie za śmierć
 
Strony: [1]
 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że Wasza śmierć może uratować życie komuś innemu? W zeszłym tygodniu po raz piąty obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, tym razem pod hasłem "dawca narządów - dawcą życia". Jest to niezwykle ważny temat, o którym powinniśmy rozmawiać również My - kierowcy.

Oświadczenie woli, czyli co, jak i gdzie

Co około pięć dni w naszym kraju umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep narządu. Niestety, choć w wypadkach drogowych ginie w Polsce więcej ludzi niż w Europie zachodniej, pobrań narządów do transplantacji, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest u nas znacznie mniej.

Wraz z ukończeniem 18. roku życia każdy z nas ma prawo podpisać oświadczenie woli, umożliwiające oddanie po śmierci własnych narządów oraz tkanek w celu dokonania przeszczepu. Deklaracja taka, zaprezentowana po raz pierwszy publicznie jesienią 2003 roku przez Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie" jest dostępna do pobrania na stronach internetowych. Wystarczy tylko wpisać imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania oraz datę, a następnie złożyć podpis.

Wypełniony druk nosimy przy sobie wraz z dokumentami tożsamości np. obok dowodu osobistego, prawa jazdy itp. Wcześniej jednak pamiętajmy, że należy pokazać go najbliższym, aby znali nasze intencje. Dotychczas w przypadku braku wypełnienia oświadczenia woli decyzję o pobraniu organów do przeszczepu podejmowali członkowie rodziny, którzy pod wpływem emocji niejednokrotnie sprzeciwiali się „okaleczeniu" zmarłej osoby.

Nie bądź obojętny - wybieraj świadomie!

Nie tylko kwestia transplantacji, ale także sama dyskusja o śmierci to nadal dla wielu osób temat tabu. W teorii prawie 90% Polaków uznaje, że idea wykonywania przeszczepów jest słuszna, ale jedynie niewielu z nas decyduje się na podpisanie zgody na ten wzbudzający wiele kontrowersji zabieg. Pojawia się pytanie, czy sytuacja taka wynika z naszego lenistwa czy może raczej świadomego wyboru? Czy my, jako kierowcy, a więc największa grupa potencjalnych dawców (w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ok. 4,5 tys. osób rocznie!) powinniśmy akceptować takie rozwiązanie?

Oczywiście decyzja o oddaniu swoich organów do przeszczepu to kwestia bardzo złożona i emocjonalna, dlatego każdy z nas powinien ją rozważyć indywidualnie, bez robienia czegokolwiek wbrew sobie, w imię samej idei.

Strony: [1]
Wersja do druku    wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole
 
 
Autor: Grzegorz Nowak,
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

AUTOSALON 2006
 
Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów
 
Pijany kierowca to śmierć
 
Kierowco popatrz przez Alkogogle
 
Kac po jeździe
 

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy
Nowości
Listy
Fakty
Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry