REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 27 kwietnia 2006  
Są zagrożeniem dla siebie i innych
 
 
26 bm w Borównie w powiecie chełmińskim nietrzeźwy rowerzysta nagle zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącą rowerem kobietą. Poszkodowana w wypadku doznała ogólnych potłuczeń, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.  Został zatrzymany przez patrol policji w pościgu. Po przebadaniu alkotestem miał 2,20 promila alkoholu w wydychanym powietrzu i kierował rowerem wbrew wyrokowi sądowemu zakazującemu mu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
 
Rowerzyści i piesi są niechronionymi użytkownikami ruchu. W wypadkach drogowych, to oni najczęściej giną na miejscu lub zostają ciężko ranni. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h  w zderzeniu z nim nie mają sznas. Zawsze odnoszą obrażenia. Jakiego rodzaju one będą zależy, to między innymi od gabarytów samochodu, od tego czy uderzył w nich bokiem czy maską, a także od stanu nawierzchni. Osby starsze jadąc rowerem często jeżdżą na pamięć, nie zwracają uwagi na znaki drogowe i nie obserwują ruchu innych pojazdów. Bywa, że gwałtownie zjeżdżaja na pas drogowy z chodnika, czy ze ścieżki rowerowej. Często zapominają o sygnalizowaniu zmiany pasa ruchu. Wiekszość rowerzystów przejeżdżaja rowerem przez oznakowane przejścia dla pieszych popełniając w ten sposób wykroczenie.
 
 
W 2005 r  w województwie kujawsk-pomorskim piesi byli uczestnikami 652 wypadków, w których 75 osób zginęło, a 613 zostało rannych ( I kw. 2006 r -  132 wypadki, 13 zabitych i 128 rannych; I kw. 2005 r. 75 wypadków, 13 zabitych, 63 rannych); rowerzyści byli uczestnikami 162 wypadków, w których 20 osób zginęło, a 150 zostało rannych (I kw. 2006 roku - 8 wypadków, 1 zabity, 7 rannych; I kw. 2005 r - 17 wypadków, 3 zabitych, 15 rannych); motorowerzyści uczestniczyli w 29 wypadkach, w których 3 osoby zginęły, a 32 zostały ranne (I kw. 2006 r. - 3 wypadki, 0 zabitych, 4 rannych; I kw 2005 r nie byli uczestnikami zdarzeń drogowych); motocykliści uczestniczyli w 38 wypadkach, w których 4 osoby zginęły, a 41 zostało rannych ( I kw. 2006 roku - 3 wypadki, 0 zabitych, 3 rannych; I kw. 2005 r 3 wypadki, 1 osoba zabita, 3 ranne).
 
 
 Kiedy na drodze pojawia się nietrzeźwy rowerzysta lub pieszy dodatkowo zmniejsza swoje szanse na przeżycie w wypadku drogowym. Są też zagrożeniem dla innych użytkowników zmuszając kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku.  
 
Dlatego też ci uczestnicy ruchu drogowego bezwzględnie powinni pamietać o:
 • wyposażeniu roweru w odpowiednie oświetlenie i dzwonek  
 • nie jechaniu rowerem, motorowerem, motocyklem po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwym
 • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego
 • rozważnym włączaniu się do ruchu  
 • z rozwagą podejmowania manewru wymijania
 • pamietaniu, że w zderzeniu z samochodem zawsze odniosą obrażenia ciała
 • posiadaniu odzieży z elementami odblaskowymi, gdy w drogę wybieraja się po zmroku
Uwaga!
 • dzieci w wieku do 7 lat mogą być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że posiada on dodatkowe siodełko zapewniające im bezopieczną jazdę
 • dzieci do lat 10 mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłych
 • po ukończeniu 10 lat, a przed ukończeniem 18-tu  muszą posiadać kartę rowerową
 • osoby dorosłe jadąc rowerem muszą mieć przy sobie jedynie dokument tożsamości.
 
 
Autor: Katarzyna Witkowska
Ostatnie komentarze
Strony:

Brak komentarzy

Strony:
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry