REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 29 czerwca 2006  
Polska walczy z pijanymi kierowcami
 
 

Przy pomocy profesor Ewy Nowińskiej z katedry prawa UJ, prokuratora Piotra Kosmatego z Krakowa oraz posła PiS, prawnika Arkadiusza Mularczyka, organizatorzy przygotowali wystąpienie skierowane do parlamentarzystów, zawierające propozycje nowelizacji prawa.


Jeśli parlament przychyli się do wniosków blisko stuosobowej grupy prawników, policjantów, socjologów, duchownych i dziennikarzy, to pijani kierowcy będą m.in. kierowani na przymusowe leczenie odwykowe oraz karani wyższymi niż dotąd grzywnami.

Uczestnicy konferencji proponują także, aby listę środków karnych przewidzianych w kodeksie poszerzyć o ujawnienie wizerunku sprawców drogowych przestępstw. Takie pozbawienie prawa do anonimowości miałoby być orzekane przez sądy obligatoryjnie w przypadkach pijanych kierowców-recydywistów.

Będziemy starać się o zmianę prawa w taki sposób, aby redakcje gazet i innych mediów nie musiały obawiać się procesów wytaczanych przez sprawców, gdy będą ujawniane ich wizerunki lub personalia - obiecał prokurator Kosmaty.

Na konferencji poinformowano również o najnowszym rozporządzeniu Głównego Urzędu Miar, który z obecnie używanych powszechnie przez policję alkomatów uczyni jedynie niczemu niepotrzebne zabawki. Pomysłodawcy tego projektu chcą, by pomiary wykonane alkomatem nie były dowodem trzeźwości lub jej braku w policyjnych kontrolach.

Pierwszego zamachu na alkomaty próbowano dokonać jeszcze w latach 90. - mówi komisarz Jasiński z Komendy Głównej. W GUM zapadła wtedy decyzja eliminująca z rynku alkomaty brytyjskie. Oficjalnym powodem były niezadowalające wyniki pomiarów. Niedługo przed ogłoszeniem tej decyzji policja kupiła ponad tysiąc takich alkomatów. W błoto poszły miliony złotych.

Może pomysłodawcom po prostu zależało, aby na tym rozporządzeniu zarobiła jakaś firma produkująca urządzenia, które Urząd Miar zaakceptuje bez zastrzeżeń - mówił Janusz Popiel.

GUM życzyłby sobie, aby wszystkie analizatory zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu sygnalizowały ilość tak zwanego alkoholu świeżo spożytego. Tego warunku nie spełniają stosowane w Polsce urządzenia. Jedno jest pewne, jeśli projekt GUM wejdzie w życie, to spali na panewce głośny ostatnio pomysł resortu Zbigniewa Ziobry, by nietrzeźwych kierowców karać w błyskawicznych procesach.

 
 
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry