REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  środa 5 kwietnia 2006  
Skuteczny straszak na kierowców - Piłeś, oddaj samochód
 
 
To żadna nowość, a zwykłe zabezpieczenie majątkowe, na które pozwalają przepisy prawa. Prokuratura w Busku Zdroju już od dawna korzysta z takich możliwości, w 2005 roku zajęła 140 samochodów pijanym kierowcom. Efekty? - Z danych z pierwszego kwartału tego roku wynika, że liczba takich przestępstw spadła u nas o połowę - mówi Cezary Kiszka, szef prokuratury w Busku.

Od tego roku podobnie postępują organy ścigania w Starachowicach. "Na koncie" mają już 30 samochodów. - Przedwczoraj zabezpieczyliśmy citroena, którym w stanie nietrzeźwości kierował 29-letni mieszkaniec Wąchocka. Zatrzymaliśmy go na ul. Armii Krajowej - mówi Włodzimierz Stańczak, oficer prasowy komendy powiatowej policji.

Cel takich działań to nie tylko odstraszenie kierowców od pomysłu wsiadania za kółko "po kielichu". - To także zabezpieczenie majątku na poczet przyszłych kar. Sądy muszą bowiem dostosowywać grzywny do możliwości finansowych oskarżonych, a w trakcie procesów często okazywało się, że sprawcy nie mają z czego zapłacić tych kar, bo nie pracują - mówi Paweł Sokół, prokurator rejonowy w Starachowicach. Zajęcie samochodu znacznie ułatwia ściąganie kar. - Zdarzają się nawet przypadki, że zaraz jak zabezpieczymy auto, to sprawcy sami zgłaszają się do nas i proponują np. wpłacenie kaucji - opowiada prokurator Sokół.

W Busku początkowo kierowcy masowo pisali zażalenia na prokuratorów do sądu, że zajęli im auta. - Ale sądy podzielały nasze zdanie i oddalały zażalenia. Stosowanie tych przepisów naprawdę przynosi efekty - maleje liczba pijanych kierowców, sprawcy takich przestępstw coraz częściej płacą grzywny i nie potrzeba żmudnego postępowania komorniczego - podkreśla prokurator Kiszka. Przez cały ubiegły rok świętokrzyska policja zatrzymała ponad 6 tys. pijanych kierowców.Jak zabierają samochód

Nietrzeźwy kierowca jest zatrzymywany, a samochód holowany na policyjny parking. Dalej prokurator wydaje postanowienie o zajęciu auta i zwykle wraca ono do właściciela, ale nie może on go sprzedać. Gdy zapada wyrok i sprawca nie zapłaci orzeczonej grzywny, samochód licytuje komornik. Kwota grzywny wędruje na konto Skarbu Państwa, a jeśli zostaje reszta, przekazuje się ją właścicielowi. Jak się okazuje, kierowcy wolą zapłacić grzywnę, niż stracić samochód.
 
 
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry