REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  poniedziałek 20 lipca 2009  
Posłowie chcą zabrać prawa jazdy pijanym kierowcom
 
 
Posłowie chcą, aby kierowcom, którzy po pijaku spowodowali wypadek, sąd obligatoryjnie odbierał prawo jazdy i to na stałe. Taka sama kara miałaby spotykać recydywistów skazanych za jazdę na podwójnym gazie.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego likwiduje obowiązującą w tej chwili dobrowolność w pozbawianiu na stałe uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sędziowie mogą, ale nie muszą tego robić. Zgodnie z przygotowanymi przez posłów PiS przepisami, kierowcy w stanie nietrzeźwości powodujący wypadek, w którym są ranni lub zabici, na zawsze traciliby prawa jazdy. Prawko byłoby też odbierane w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny za jazdę w stanie nietrzeźwości. Projekt zaostrza też karę pozbawienia wolności dla recydywisty. Miałaby ona wynosić od lat 3 do 5, a nie jak obecnie - do 2 lat.

Pomysłów na walkę z pijanymi na drogach było już kilka. Osobom, które prowadziły na podwójnym gazie, chciano odbierać pojazdy. Tego typu praktyka okazała się jednak niezgodna z polskim prawem, co stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w 2008 r. Uznał, że pojazd nie jest przeznaczony do popełnienia przestępstwa, jak np. broń palna. Prowadzenie pojazdu nie jest też wymieniane jako przejaw przestępstwa. Zakazuje się co prawda jazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) lub pod wpływem środka odurzającego, ale nie oznacza to, że samochód czy motocykl mogą zostać odebrane kierowcy na stałe.

Nie tak dawno rząd zaproponował, aby kierowcom zatrzymanym przez policję podczas jazdy po pijanemu zakazać wyjazdu z kraju i zmusić ich do odbycia prac społecznych. Po zaostrzeniu kodeksu karnego sędziowie karaliby też bezwzględnym więzieniem tych, którzy mają już na koncie wyrok za jazdę po pijanemu, a zostali na niej przyłapani po raz kolejny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy zawartości w 1 litrze wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg alkoholu (we krwi od 0,2 do 0,5 promila) mówi się o stanie po użyciu alkoholu. Jest on wykroczeniem, karanym aresztem lub grzywną do 5000 zł. Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas - od 6 miesięcy do 3 lat

Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na litr (we krwi powyżej 0,5 promila), mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości stanowiącym przestępstwo. Karą jest w tym przypadku grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2 (w przypadku pojazdów mechanicznych). Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 10 lat.

W 2008 r. nietrzeźwi kierowcy spowodowali 3529 wypadków, w których zginęło 427 osób, a 4 976 zostało rannych.

 
 
Autor: Maciej Pochabo
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry