REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  środa 8 listopada 2006  
Księża będą przestrzegali przed jazdą samochodem pod wpływem alkoholu
 
 

We wszystkich parafiach we Wrocławiu i okolicach księża mają nawoływać do walki z pijanymi kierowcami. I do odbierania im kluczyków.

Włączenie się Kościoła do naszej kampanii przeciw pijanym kierowcom zadeklarował we wrześniu metropolita wrocławski, arcybiskup Marian Gołębiewski. - Ciągle w Polsce panuje przyzwolenie na picie alkoholu bez umiaru i prowadzenie po pijanemu samochodów. Trzeba to zmienić - mówił.

W miniony weekend arcybiskup poruszył problem na posiedzeniu rady duszpasterskiej i konferencji księży dziekanów.
- Poleciłem, by proboszczowie uwrażliwiali wiernych na ten problem - zapowiada. - I chodzi nie tylko o przekonywanie wiernych, by sami nie siadali po alkoholu za kierownicą. Będziemy namawiać do czynnej postawy w walce z piratami drogowymi. Czyli do tego, by uniemożliwiać pijanym osobom prowadzenie samochodów - tłumaczy abp Gołębiewski.

Do kampanii włączą się proboszczowie z miast i małych wsi. W tych ostatnich policjanci najczęściej zatrzymują pijanych kierowców. Tam panuje największe przyzwolenie na siadanie za kółkiem po kieliszku.

Tak było we wrześniu w Siekierowicach pod Oleśnicą. Ludzie widzieli, jak 25-letni Robert Mróz po wypiciu alkoholu w barze siada za kierownicą małego fiata. Nie zareagowali. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu prawie trzy promile alkoholu. Chwilę później auto uderzyło w dwóch idących poboczem czternastolatków. Obaj zostali ciężko ranni. Po miesiącu jeden z nich zmarł. Ani kierowca, ani pijany pasażer auta, Wojciech Paliwoda, nie udzielili chłopcom pomocy. Uciekli. Zatrzymano ich po kilku dniach.

Kilkanaście dni później policja zatrzymała mieszkańca tej samej wsi. Jechał autem, choć w wydychanym powietrzu miał dwa promile alkoholu. Okazało się, że to członek rodziny chłopca, który zginął w wypadku.

Księża będą teraz nawoływać, byśmy, widząc za kółkiem pijaków, odbierali im kluczyki i zawiadamiali policję. Nawet jeśli kierowcy to nasi dobrzy znajomi. - Ten, kto jedzie samochodem w takim stanie, popełnia grzech śmiertelny. A kto mu na to pozwala, współuczestniczy w złym - przypomina metropolita.

 
 
Autor: Michał Gigołła Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Ostatnie komentarze
Strony: [1]
niedowiarek14-11-2006
jestem bardzo ciekawy czy jak wikary bedzie widzial proboszcza w stanie po spozyciu lub w stanie nietrzezwosci ktory wsiada do samochodu zza kierownice i prubuje nim odjechac to powiadomi o tym policje!!!! nie wspomne juz o biskupie!!!!
 
Strony: [1]
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry