REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 30 listopada 2006  
Prokuratury chcą ostrzejszych wyroków dla pijanych kierowców
 
 

Świętokrzyskie sądy są zasypane przez sprawy pijanych kierowców. To efekt zarządzenia ministra Ziobro, który zalecił surowsze traktowanie za jazdę po kielichu. Również takich, którzy dobrowolnie poddali się karze.

- Takiego zalewu apelacji z prokuratury dawno nie widziałem - przyznaje sędzia Wojciech Arczyński, przewodniczący Wydziału Karno-Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Od początku listopada do jego wydziału codziennie wpływa po kilkanaście wniosków prokuratury, która apeluje o ponowne rozpatrzenie przez sąd drugiej instancji spraw kierowców zatrzymanych na jeździe po pijanemu. Na rozpatrzenie czeka już około 200 spraw. Dla porównania, jeszcze w październiku takich wniosków było tylko kilkanaście miesięcznie. - W praktyce oznacza to znacznie więcej pracy dla sędziów, a dla zainteresowanych dłuższe oczekiwanie na rozprawy - wyjaśnia Arczyński.

Zdaniem prokuratorów i sędziów to efekt pisma, które w lipcu wystosował prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do prokuratur. - To były wytyczne dotyczące ostrzejszego traktowania nietrzeźwych kierowców. Miało to związek z dużą liczbą takich osób na drogach i oczekiwaniami społeczeństwa, żeby walczyć z tym bulwersującym zjawiskiem. Nie traktowano go jako coś niezwykłego, bo to normalne, że minister w ten sposób informuje o jakiś założeniach swojej polityki - mówi Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach, i wyjaśnia, że trudno powiedzieć, ile takich apelacji od tego czasu trafiło do sądu okręgowego.

- Wymaga to dosyć szczegółowych analiz, bo apelacje składane były już wcześniej. Prokuratura przecież często nie zgadzała się na zbyt łagodny w swojej ocenie wyrok. Można jednak przypuszczać, że teraz apelacji jest więcej, a z całego województwa kumulują się one właśnie w sądzie okręgowym - mówi Mielniczuk.

Podobnego zdania jest Cezary Kiszka, szef prokuratury rejonowej w Busku. - Od lipcowego pisma częściej składamy apelację od wyroków w pierwszej instancji, żeby uzyskać wyższy wyrok. Generalnie chodzi o wydłużenie okresu, na jaki odbiera się uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wcześniej liczono, że za każdy promil alkoholu w wydychanym powietrzu prawo jazdy było odbierane na rok. Po wytycznych ministerstwa to ograniczenie należy mnożyć razy dwa - wyjaśnia prokurator Kiszka.

Co ciekawe, apelacje dotyczą również wyroków, które zapadły po dobrowolnym poddaniu się karze przez pijanych kierowców. To mechanizm, w którym zatrzymany po pijanemu kierowca zgadzał się na karę proponowaną przez prokuraturę i pisze odpowiedni wniosek. W efekcie sprawa najczęściej kończyła się na pierwszej rozprawie. - To pozwalało na oszczędności czasu, bo jeżeli sąd uznał, że kara jest adekwatna do czynu, to tylko pytał strony, czy zgadzają się na taką karę - wyjaśnia Mielniczuk.

Ile takich spraw trafiło do ponownego rozpatrzenia, nie wiadomo. Prokuratorzy podkreślają, że to też jest działanie zgodne z prawem.

 

 
 
Autor: Marcin Sztandera
Ostatnie komentarze
Strony:

Brak komentarzy

Strony:
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry