REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 6 listopada 2008  
Nie ma bata na pijaka
 
 
Pijani sprawcy wypadków przyznają, że nie myśleli ani o tym, że ktoś może ucierpieć, ani o tym, co im grozi.

Zakład karny w Wołowie. To między innymi tutaj trafiają pijani sprawcy najdrastyczniejszych wypadków na Dolnym Śląsku. Tacy, których jazda na podwójnym gazie skończyła się śmiercią niewinnych ludzi.

Andrzej B. z Głogowa nie pamięta, jak doszło do wypadku.

- Już wcześniej urwał mi się film - wyznaje ze szczerością. Ma 24 lata i w perspektywie 12 lat za kratkami. Po pijanemu zabił trzy osoby, wśród nich pasażera, który siedział obok niego.

- To było trzy lata temu, w październiku. Na budowie wypiłem z kolegami kilka piw, po pracy następne - opowiada mężczyzna. Potem w czwórkę pojechali na piknik. On prowadził. Pili wódkę. Wieczorem wrócili do Głogowa.

- Przed sklepem piliśmy piwo. Potem ocknąłem się w szpitalu - wspomina.

Zderzyli się z żukiem. Świadkowie zeznali, że prowadził Andrzej, choć on sam do dziś nie jest tego pewien.

Tak jak on mógł skończyć każdy z ponad 10,5 tys. pijanych kierowców, których od początku tego roku tylko na Dolnym Śląsku zatrzymała policja. Większość z nich uniknie jednak surowej kary, bo wpadli, zanim doszło do tragedii.

Policja rozkłada ręce. Jeśli pijani kierowcy nie powodują wypadków, sądy wydają zazwyczaj wyroki w zawieszeniu. A inne kary, szumnie zapowiadane przez polityków, okazują się tylko obietnicami.

Być może, gdyby prawo ostrzej traktowało pijanych za kierownicą, 29-letni Maciej G., kierowca najsurowiej dotąd ukarany na Dolnym Śląsku, nie usiadłby drugi raz za kółkiem pod wpływem alkoholu. W więzieniu spędzi 15 lat.

W maju 2005 r. koło Wiszni Małej z ogromną prędkością uderzył w jadące z przeciwka auto. Zabił cztery młode osoby, w tym kolegę, który spłonął w rozbitym samochodzie.

Już wcześniej za prowadzenie po pijanemu sąd odebrał Maciejowi G. prawo jazdy, bo jadąc motocyklem potrącił człowieka. Mimo bezwładnej na skutek wypadku ręki G. nadal jeździł - kupił samochód z automatyczną skrzynią biegów. Sąd nie znalazł niczego na jego obronę.

Podobnie jak w przypadku Janusza K., 47-letniego kafelkarza spod Złotoryi, który też odsiaduje wyrok za jazdę po pijanemu. W wypadku został ranny pasażer auta, które prowadził.

- Sześć lat temu jesienią, koło Bolkowa wpadliśmy na drzewo. Kolega mojego bratanka stracił przytomność. Zabraliśmy go do domu i wezwaliśmy pogotowie - wspomina. W Wołowie za kratami spędzi jeszcze dwa lata. Jak przyznają więzienni wychowawcy, skazanym zrozumienie własnej winy często zajmuje wiele lat.

Rozmowa ze Zbigniewem Wroną, wiceministrem sprawiedliwości.

Pijanych kierowców nie ubywa. Teraz, gdy nie wolno zabierać im aut, może być jeszcze gorzej. Musimy zareagować na uchwałę Sądu Najwyższego. Pracujemy nad pewną modyfikacją przepisu, aby umożliwić przepadek samochodu w sytuacji, gdy sprawca złamał zakaz prowadzenia pojazdu, nałożony na niego za kierowanie w stanie nietrzeźwym. Poza tym, nadal policja i prokuratura mogą zabezpieczać auta na poczet przyszłych kar grzywny.

Nie warto jednak zaostrzyć obowiązujących dzisiaj przepisów?

Warto. Planujemy zwiększyć wysokość maksymalnej grzywny z 720 tys. zł do 1,8 mln zł. I zachęcić sądy, by częściej stosowały karę ograniczenia wolności. Oprócz prac społecznych, skazany będzie musiał np. poddać się obowiązkowi leczenia z nałogu. Będą też zmiany w trybie przyspieszonym, aby ułatwić policji i sądom pracę. Sądy będą mogły wydawać wyroki bez udziału sprawców wypadków. Projekt zatwierdziła już Rada Ministrów.

 
 
Autor: Eliza Głowicka - POLSKA Gazeta Wrocławska
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry