REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  wtorek 28 listopada 2006  
Trzy doby i za kratki
 
 

Zgodnie z nowelizacją przyspieszony tryb sądzenia obejmie m.in. dopuszczających się gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy oraz nietrzeźwych siadających za kółko, jeśli zostaną oni ujęci na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem.

Policja i prokuratura będą miały następnie 48 godzin na przekazanie zatrzymanego do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy. W ciągu kolejnych 24 godzin sąd wyda wyrok - skazujący lub uniewinniający. W uzasadnionych przypadkach np. zastrzeżeniach dotyczących prawa do obrony, okres ten może zostać przedłużony do 14 dni.

„Stawianie sprawców przestępstw przed sądem w ciągu 48 godzin od chwili ich ujęcia oraz osądzanie przed upływem następnej doby (a najdalej dwóch tygodni) wpłynie niewątpliwie na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród prawomyślnych obywateli, a równocześnie na wzrost respektu dla obowiązującego porządku prawnego wśród jego naruszycieli (także potencjalnych)" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od daty ich opublikowania.

Przy zawartości w 1 litrze wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg alkoholu (we krwi od 0,2 do 0,5 promila) mówi się o stanie po użyciu alkoholu. Jest on wykroczeniem, za które grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. Możliwe jest również orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na litr (we krwi powyżej 0,5 promila), mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości stanowiącym przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Innym z możliwych środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

W okresie od stycznia do końca października policjanci zatrzymali 62 008 prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości. Spowodowali oni 3069 wypadków, w których zginęły 92 osoby, 584 zostały ranne.

 
 
Autor: Maciej Pobocha
Ostatnie komentarze
Strony: [1]
pytok28-11-2006
Mam pytanie??? A ilu w anologicznym okresie zatrzymali trzezwych kierujacych i ile oni spowodowali wypadkow,ile zginelo a ilu zostalo rannuch.Dziekuje
 
Strony: [1]
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry