REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Powiązane

Inne z tej tematyki:

Moda na bezpieczną jazdę!
 
Uwaga na parkingowych naciągaczy!
 
Zamiast dróg powstaje więcej dziur!
 
Prototyp nowego systemu wykrywającego pijanych kierowców już jest
 
Bezpieczeństwo na europejskim poziomie
 

Artykuły
  piątek 14 maja 2010  
Obywatelska postawa na drodze?
 
Strony: [1]
 

Przemierzając codziennie ulice mojego miasta, wielokrotnie rzuca mi się w oczy nieżyczliwość niektórych kierowców w stosunku do pozostałych uczestników ruchu.

Zajmowanie miejsc parkingowych, nie przepuszczanie pieszych na przejściach, czy celowe utrudnianie kierowcom zmiany pasa to niestety zjawiska w Polsce powszechne. Jednocześnie, niewielu kierowców zdobywa się na to, by zwrócić uwagę komuś, kogo postawa pozostawia wiele do życzenia. Pół biedy jeśli chodzi jedynie o nieuprzejmość na drodze. Problem pojawia się w sytuacjach naprawdę groźnych, kiedy jesteśmy świadkami wypadku bądź "spotykamy" na szosie pijanego kierowcę. "Bezpieczniej" jest udać, że się nie widzi i nie zareagować, ale czy taką postawę można nazwać obywatelską? No właśnie, jaki obraz naszego społeczeństwa rysuje się w obliczu sytuacji, które wymagają określonych postaw? Czy w momencie zagrożenia potrafimy wskrzesić w sobie bohatera, czy jednak wciąż chowamy głowę w piasek?

Głośno było o ostatnim wydarzeniu w Szczecinie. Dla przypomnienia - we wtorek 11 maja doszło tam do wypadku. Pijany kierowca potrącił na pasach matkę z dwójką małych dzieci po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Dogonił go motocyklista i przekazał w ręce policji, zyskując jednocześnie miano bohatera. Gazety i portale internetowe rozpisywały się o jego godnym naśladowania czynie, na forach rozgorzała dyskusja wychwalająca obywatelską postawę motocyklisty. Zgadzam się - zachowanie mężczyzny powinno być wzorem do naśladowania i ja również jestem dumny, że mamy takich obywateli.

Jednak rozgłos, jaki zyskał, świadczy jednoznacznie o tym, że było to coś niespotykanego i wyjątkowego.

Zdarza się, że postawa świadków wypadku jest bardzo bierna. Zainteresowanie ogranicza się do zaspokajania własnej ciekawości. Nic mnie bardziej nie irytuje, jak zgromadzony wokół miejsca zdarzenia wianuszek gapiów. W najlepszym razie ktoś wezwie pogotowie, jednak tylko nieliczni są w stanie udzielić czynnej pomocy. Czy to cecha naszego, polskiego społeczeństwa? Narzekać potrafimy najlepiej na świecie. Słowa krytyki spływają z naszych ust z taką łatwością, że niejeden mógłby nam pozazdrościć (a nawet nabrać pokory), jednak odnoszę wrażenie, że do niczego to nie prowadzi. Co z tego, że zwymyślamy "tego idiotę, który jedzie slalomem i nawet nie zwolni, kretyn!", jeśli nie sprawi to, że kierowca rzeczywiście się zatrzyma i poczeka aż wytrzeźwieje. Z drugiej strony, czy nie jest przesadą oczekiwać od wszystkich, że będą w takich sytuacjach czynnie reagować? Gdzie jest w tym przypadku złoty środek?

"Każdy ma swój rozum i odpowiada sam za siebie" - ktoś mógłby powiedzieć, jednak czasem wydawać by się mogło, że niektórym tego rozsądku brakuje. O ile przyjemniej by się podróżowało po naszych drogach ze świadomością, że w razie niebezpieczeństwa możemy liczyć na pomocną dłoń. Jak zaszczepić w ludziach chęć niesienia pomocy? Jak sprawić, by byli mniej pasywni? Nagradzać dobro, czy karać zło? Pytań jest dużo, odpowiedzi znacznie mniej. Pamiętajmy o jednym: rozsądek przede wszystkim i w dużej ilości - czasem nawet tak dużej, by starczyło za dwóch. Postarajmy się brać przykład z bohaterów i pomagajmy innym - nigdy nie wiadomo, kiedy sami możemy potrzebować pomocy. Miejmy powody, by być z siebie dumnym.

Strony: [1]
Wersja do druku    wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole
 
 
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

AUTOSALON 2006
 
Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów
 
Pijany kierowca to śmierć
 
Kierowco popatrz przez Alkogogle
 
Kac po jeździe
 

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy
Nowości
Listy
Fakty
Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry