REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Powiązane

Inne z tej tematyki:

Moda na bezpieczną jazdę!
 
Uwaga na parkingowych naciągaczy!
 
Zamiast dróg powstaje więcej dziur!
 
Prototyp nowego systemu wykrywającego pijanych kierowców już jest
 
Bezpieczeństwo na europejskim poziomie
 

Artykuły
  niedziela 25 czerwca 2006  
Jak zostać abstynentem?
 
Strony: [1]
 

Jak? Po prostu nie pić napojów alkoholowych, przecież to proste i oczywiste! :-)

Niestety życie uczy, że wiele rzeczy z pozoru prostych i oczywistych, później okazuje się być bardziej skomplikowanych niż nam się z początku mogło wydawać.

Jeśli jeszcze nie piłeś/aś napojów alkoholowych, to sprawa jest banalna - po prostu ich nie próbuj. Wielu, w tym ja, powie Ci, że nie warto, bo tak rzeczywiście jest. Wśród pijących (nie mówiąc już o alkoholikach świadomych swojego problemu) wielu Ci powie, byś nie pakował(a) się w to gówno, bo możesz wdepnąć zbyt głęboko, a wyjście jest wyczynem. Skorzystaj zatem z doświadczeń innych ludzi i zostań abstynentem pierwotnym.

Inaczej sprawy się mają jeżeli Ty już znasz smak alkoholu. Tak, znasz go i wiesz, że bestia to nieprzeciętna, zdradliwa i potrafi wiele zrobić z człowiekiem. Pierwszorzędne znaczenie w tym wypadku będą mieć motywy, dla których Ty zacząłeś/aś pić. Jeśli ciekawość Tobą kierowała, chciałeś/aś po prostu spróbować jak to m.in. smakuje to sytuacja nie jest trudna. Wystarczy wmówić sobie, że ciekawość swoją już zaspokoiłeś/aś i więcej nie pić. Przecież już sprobówałeś/aś i wiesz, że alkohol tak naprawdę ma okropny smak, czyż nie?

Jeśli jednak uważasz, że alkohol Ci smakuje to robi się nieciekawie :-). Ale sprawy nie ma jeżeli uważasz, że masz silną wolę - po prostu jej użyj i przestań pić. Dzięki temu wiele podchodów mniej będzie potrzeba. Silna wola eliminuje problemy z piciem z różnorakich powodów - od smakowych, do nawet uzależnienia, zatem jeśli nawet teraz silnej woli nie masz, to staraj się pracować nad nią i trenować ją. Zapewniam, że warto. Przyda się w życiu wielokrotnie.

Jeśli uważasz, że silna wola, to nie Twoja domena, to musimy do tego problemu podejść w inny sposób. Oczywiście cały czas zakładam, że chcesz przestać pić i nie wpadłeś/aś w jakieś uzależnienie już. Wróćmy najpierw do tego smaku. Osobiście mogę uwierzyć w zapewnienie, że jaki trunek Ci naprawdę smakuje, jednak alkohol nigdy walorów smakowych nie miał, jest to ostatnia rzecz, która by mogła być jego zaletą - smak. Zatem tu musisz już chcieć zostać abstynentem, bo tylko chcąc być abstynentem możesz przestać pić to, co Ci smakuje. Jeśli więc chcesz być abstynentem to musisz jakieś kroki ku temu podjąć. Na pewno nie będzie prosto, od tak, zrezygnować teraz z picia i ja sobie z tego zdaję sprawę. Trzeba zatem spróbować zastąpić alkohol na tym polu i posiłkować się tymi samymi napojami (chodzi z nazwy), ale bez zawartości alkoholu. Ponoć tak naprawdę nie istnieją trunki (typu piwa, wina) bezalkoholowe - ja w to wnikał nie będę, bo to nie mój temat, ale musisz wiedzieć, że każdy % alkoholu mniej, to jest krok do przodu. A im mniej alkoholu, tym smak lepszy. Zatem, chyba warto zrezygnować z picia dla lepszego smaku napojów? A może spróbuj innych napojów niezwiązanych z alkoholem - np. soczków owocowych. Zobaczysz i przekonasz się, że mają lepszy smak, być może to poskutkuje. Spróbuj więc wypełniać owe ,,luki smakowe'' innymi napojami niż alkoholowymi, powinno pomóc.

A co w wypadku, gdy pijesz, pomimo tego, że Ci to nie smakuje? Weźmy ten nieszczęsny czynnik społeczny, załóżmy, że pijasz tylko na imprezach, bo ,,tak wypada'' lub inni nalegają, bo ,,jeden kieliszek nie zaszkodzi'' lub ,,ze mną się nie napijesz?''. Pijesz, bo tradycja wymaga, albo kumple ciągną na piwo. Nie chcesz, ale przez to pijesz? To jest gorsze niż uzależnienie od alkoholu - dać sobie narzucić cudzy styl życia. Tutaj należy takiego delikwenta (co pije, pomimo, że nie chce) solidnie ochrzanić. Jeśli on daje tak sobą pomiatać, to nie ma za bardzo o czym mówić. To nie alkohol już tu jest wtedy problemem. Jedyny sposób to odmawiać picia. Ale jak odmawiać ktoś spyta? Zasłaniać się bólem brzucha, przyjmowaniem jakichś leków? No ileż można? Moim zdaniem to jest niepotrzebne dodawanie sobie problemów. Prędzej czy później, jeśli chcesz być abstynentem/tką, to nadejdzie dla Ciebie ten moment konfrontacji z pijącymi. Omijanie go nie ma sensu, tylko pogarsza sprawę. Natomiast ogłoszenie na imprezie, że jesteś abstynent/tka spowoduje, że rozpocznie się nowy proces postrzegania Ciebie. Na początku może być jednak ciężko, zwłaszcza, gdy masz znajomych lekko niezreformowanych, ale przetrwasz, te problemy z innymi będą z czasem słabnąć. Być może już za parę lat na imprezie będziesz znany jako abstynent i nikt nawet nie odważy Ci się zaproponować kielicha? Pomyśl o tym. Ktoś mnie zapytał o toasty, tutaj także nie widzę problemu - toast można obalać czymś innym, nie tylko alkoholem - polecam jakiś soczek.

Strony: [1]
Wersja do druku    wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole
 
 
Autor: abstynent.pl, Źródło: www.abstynenci.pl
Ostatnie komentarze
trzezwy14-05-2008
a ja jestem w 100% abstynetem i mi to nie przeszkadza i dobrze mi z tym a mam juz 30 latale za to tesc mnienie lubia :-))
 
David CB-sta27-08-2007
NIo ja jakoś potrafie żyć bez alkoholu, choć nie powiem że nie próbuje go ale wiem że jakpić to tylko w czasie gdzie ne trzeba nigdzie wyjeżdżać albo jak ja to robie wieczorem (1-2 piwa) z kolegami a potem tylko do domu iść i nic więcej. Nigdy mi się nie zdarzyło upić się i nigdy nie zdarzy się, byłem już na wielu imprezach i albo nie pije wogóle albo pierw odstawie samochód i potem tylko dgustacja! Na samochód pracowałem dość długo i nie mam zamiaru go stracić a przy tym życia w jedną chwile!
 
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

AUTOSALON 2006
 
Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów
 
Pijany kierowca to śmierć
 
Kierowco popatrz przez Alkogogle
 
Kac po jeździe
 

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy
Nowości
Listy
Fakty
Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry