REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Powiązane

Inne z tej tematyki:

Moda na bezpieczną jazdę!
 
Uwaga na parkingowych naciągaczy!
 
Zamiast dróg powstaje więcej dziur!
 
Prototyp nowego systemu wykrywającego pijanych kierowców już jest
 
Bezpieczeństwo na europejskim poziomie
 

Artykuły
  piątek 1 września 2006  
Kac po jeździe
 
Strony: [1] 2
 

Z telewizji, radia, czy prasy codziennie docierają do nas informacje cegiełka po cegiełce powiększające statystyki wypadków: pijany rowerzysta, pijany dróżnik, ksiądz, policjant. Wiele i długo można by wymieniać. Piją jednak wszyscy, niezależnie od pozycji społecznej, stopnia zamożności, wieku, płci, wykształcenia i zawodu. Jak to zjawisko wyjaśnić?

 

obraz

 

Odbyło się już wiele spotkań i debat, podczas których starano się ten problem rozwiązać, na razie bezowocnie. Osoby starające się walczyć z panującą sytuacją spotykają się z wieloma trudnościami głównie w obszarze skostniałego prawa, czasem braku współpracy pomiędzy instytucjami. Ostatnio wydawało się, że nastąpił przełom jeśli chodzi o publikacje wizerunku pijanych kierowców, jednak pojawiły się problemy banalne acz skutecznie to działanie blokujące. Problem wynikał z niemożliwości wydania zdjęć osób, wobec których toczyły się postępowania za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym. Ustawa o policji jasno mówi, że wykorzystuje się je tylko i wyłącznie w celach operacyjnych. Jednak gęsta atmosfera związana z tematem nietrzeźwych kierowców, spowodowała, że sprawę załatwiono prawie na poczekaniu: wystarczy delikwentowi zrobić zdjęcie, zeskanować z dowodu/ prawa jazdy i po sprawie - w takiej formie może już być ono publikowane. A więc dobrze, skoro mamy coraz więcej pozwoleń na publikacje, to warto zastanowić się nad tym kto by je umieszczał?? Na pewno nie duże gazety, bo tam niestety nie ma miejsca na wizerunki, sporą część gazety przeznacza się na reklamy, raczej nie spodziewam się wydania „dodatków specjalnych" poświęconych tej kwestii. Sadzę, że najwięcej mogą zmienić gazety lokalne trafiające w najbliższe otoczenie winowajcy.

Warto również pomyśleć nad tym jakie konsekwencje spotkają osobę, która popełniła błąd i prowadziła w stanie nietrzeźwym. Całkowicie zgadzam się z opinią społeczeństwa, każdy powinien ponosić konsekwencje swoich czynów, jednak to tylko ukaranie tej osoby i nic więcej. Może trzeba było wyeliminować ten problem wcześniej, zanim dana osoba wypiła i pojechała, może generalnie miała problemy z alkoholem? To że została złapana, sprawiło, iż problem ujrzał światło dzienne, ta osoba borykała się z problemem wcześniej i gdzie indziej. Szacuje się, że około 30 proc. kierowców zatrzymanych na jeździe w stanie nietrzeźwości to osoby uzależnione od alkoholu. Więc pomimo tego, że zdjęcie kierowcy będzie powszechnie dostępne w mediach, on dalej będzie jeździł i zagrażał innym. To dla niego żadna kara, należałoby mu również pomóc, ponieważ często nie dostrzega on problemu alkoholu w swoim życiu. Dobre rozwiązanie stanowiłyby poparte dobrymi wynikami w Uni Europejskiej tzw „programy reedukacyjne".

Koszty takiego kursu ponosiła by osoba zatrzymana za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Szacuje się, że na Zachodzie reedukacja doprowadziła do zmniejszenia liczby pijanych kierowców na drogach o połowę.

Pozostała część zatrzymanych kierujących to osoby, które wypiły na „imieninach cioci". Utwierdzone w przekonaniu, że uda im się wrócić bez niepokojenia przez drogówkę.

Strony: [1] 2
Wersja do druku    wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole
 
 
Autor: Mariusz Zając,

Ostatnie komentarze
Anonim08-06-2009
wiekszosc osob jest pijanych ale jezeli ktoś idzie na komende sie zbadać to Policja robi "problemy" powinno być tak ,ze KAŻDY kto chce sie zbadać i ma niepewność powinien bez żadnych problemów ,z otwartymi rękami Funkcjonariusz się zbadać"na komisarjacie Policji i za darmo
 
Łuykasz07-05-2007
Moim zdaniem wszystkiemu są winne organy ścigania za mało łapanki jest i tyle szczególnie w małych miejscowościach jest "samowolka społeczna" a jeszcze jak wypiłeś z jakimś policjantem piwko gdzieś kiedyś to już masz taki luz że możesz jeździć nawalony w trzy dupy i nic ci nie zrobią...
 
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

AUTOSALON 2006
 
Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów
 
Pijany kierowca to śmierć
 
Kierowco popatrz przez Alkogogle
 
Kac po jeździe
 

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy
Nowości
Listy
Fakty
Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry