REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  poniedziałek 8 grudnia 2008  
Zero promila na drogach. Kielce dają przykład
 
 
Kielce: Będziemy pierwszym przystankiem w wielkiej ogólnopolskiej kampanii przeciwko pijanym na drogach. W mieście staną kąciki trzeźwości, będzie też można wziąć udział w niezwykłych manewrach samochodowych.

Szczepan Różycki miał 28 lat, jechał skuterem. Zginął 26 sierpnia tego roku w podkieleckim Kranowie. Zabił go niemal jego rówieśnik, 25-latek, który po pijanemu prowadził mercedesa.

- Nie chcemy, aby ta śmierć poszła na marne. Robimy to nie tylko dla Szczepana, ale dla wszystkich. I nie odpuścimy, dopóki ludzie się nie opamiętają. Dopóki nie przestaną wsiadać pijani za kółko - mówi Marcin Różycki, brat Szczepana. Razem z przyjaciółmi tragicznie zmarłego brata od kilku miesięcy prowadzą wielką kampanię pod hasłem "Pijany kierowca zabił mojego przyjaciela". Zorganizowali marsz milczenia, kierowcom rozdają naklejki z przesłaniem akcji, przekonują szefów dużych firm w regionie, aby ci sprawdzali trzeźwość swoich pracowników, którzy są kierowcami.

- Ale tak dużej akcji społecznej, z którą dziś ruszamy, jeszcze nie było. I to nie tylko u nas, ale i w całej Polsce - podkreśla Różycki.

Kielecka akcja to część ogólnopolskiej kampanii Zero promila, ale to w stolicy naszego województwa po raz pierwszy prowadzona będzie na tak ogromną skalę. Bo przyłączyli się do niej i współorganizują ją bliscy Szczepana Różyckiego.

Do akcji przyłączyło się wiele stowarzyszeń, policja, wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, media. A głównym koordynatorem jest Maurycy Donder, kierownik Zakładu Ruchu Drogowego z Centrum Szkolenia Policji, autor podręczników wychowania komunikacyjnego dla dzieci.

Kąciki trzeźwości i manewry w alkogoglach

Już od dziś w kilku punktach miasta, m.in. w centrach handlowych Real i Tesco oraz obok Media Markt, pojawiać się będą tzw. kąciki trzeźwości. Wyświetlane tam będą profilaktyczne filmy o tematyce antyalkoholowej, a organizatorzy rozdawać będą materiały prewencyjne i testery trzeźwości. W całym mieście pojawią się plakaty i banery z przesłaniem kampanii.

Wielki finał w sobotę i niedzielę. Wówczas na parkingu obok stadionu przy ul. Ściegiennego już od godz. 11 będzie można wziąć udział w niecodziennych manewrach samochodowych. Dzięki specjalnym alkogoglom będzie można zobaczyć "zamazany świat" pijanego kierowcy - okulary symulują obraz widzenia i reakcje po wypiciu alkoholu.

Kampania skierowana jest także do młodzieży. W sobotę o godz. 9 w Wojewódzkim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl dla gimnazjalistów pt. "Nie daj się zabić, życie jest zbyt cenne", będą też konkursy i nagrody, a w niedzielę, także w WDK, przygotowano specjalne zabawy prewencyjne dla uczniów.

Wielka akcja policji na drogach

Partnerem akcji jest także świętokrzyska drogówka. - Każdy, komu nie jest obojętny problem pijanych kierowców, jest naszym sprzymierzeńcem - podkreśla Jarosław Kopciara, naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji. I już od dziś rozpoczyna wielkie działania w całym województwie pod kryptonimem "Trzeźwy tydzień" wymierzone przeciw pijanym na drogach. Nie tylko kierowcom, ale i pieszym, którzy często są także sprawcami i ofiarami wypadków.

Bo statystyki są zatrważające. Od początku roku do końca listopada tego roku pijani na świętokrzyskich drogach byli sprawcami 311 wypadków. Zginęło w nich 39 osób, 562 zostało rannych. W tym czasie świętokrzyska policja zatrzymała ponad 5 tysięcy pijanych kierowców!

 
 
Autor: Agnieszka Drabikowska
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry