REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  poniedziałek 18 września 2006  
Pijani kierowcy stracą samochody?
 
 

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie karnym, który daje sądom prawo orzeczenie przepadku samochodu, jako narzędzia przestępstwa - podaje "Gazeta Prawna".

Będzie to możliwe w sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca będzie miał powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. W sytuacji gdy samochód nie będzie stanowił własności kierowcy, sąd będzie mógł orzec przepadek równowartości pojazdu.

Przepadek stosowany będzie wyłącznie wobec kierowców pojazdów mechanicznych. Projekt przewiduje ponadto obowiązkową publikację wizerunków pijanych kierowców.

Inne pomysły na walkę z plagą pijanych kierowców ma ministerstwo zdrowia, który chce, żeby kierowcy ukarani za jazdę po pijanemu płacili przez pięć lat trzykrotnie wyższą składkę OC.

Ministerialne pomysły budzą wątpliwości prawników, odbieranie pijanym kierowcom samochodów będzie bowiem rodziło wiele komplikacji natury prawnej, a także powstawanie niekorzystnych precedensów.

- Załóżmy, że samochód będzie własnością firmy, a wsiądzie za jego kierownicę nietrzeźwy pracownik. Właściciel będzie mógł wprawdzie na drodze cywilnej dochodzić roszczenia, ale w sytuacji, gdy pracownik będzie niewypłacalny, i tak na tym straci - powiedział w rozmowie z "Gazetą Prawną" prof. Jan Widacki, prawnik.

Pomysł resortu zdrowia na podwyższanie składek OC nie podoba się natomiast Polskiej Izbie Ubezpieczeń, która zgłosiła propozycję, żeby sądy orzekały wyższe nawiązki w sprawach dotyczących uszkodzenia ciała.

 
 
Źródło: newsroom.gery.pl
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry