REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  piątek 1 września 2006  
Wielka kontrola akt pijanych kierowców
 
 

Pracownice sekretariatów w prokuraturach okręgu częstochowskiego przez ostatnie dni w pocie czoła przeczesywały teczki w poszukiwaniu spraw dotyczących pijanych kierowców

Od 4 września, na polecenie katowickiej Prokuratury Apelacyjnej, rozpoczyna się kontrola w prokuraturach rejonowych w Częstochowie, Myszkowie, Lublińcu i Zawierciu. Do pracy zaangażowano 20-osobowy zespół prokuratorów z Prokuratury Okręgowej.

Kontrolerzy sprawdzą, o jakie kary wnioskowali prokuratorzy, czy domagali się odebrania pijanym kierowcom praw jazdy, czy odwoływali się od zbyt łagodnych orzeczeń sądu. Chodzi o sprawy dotyczące pijanych sprawców wypadków od 1 stycznia 2004 do 31 stycznia 2006 roku.

- W okręgu częstochowskim to około 11 tysięcy spraw - mówi rzecznik częstochowskiej Prokuratury Okręgowej Romuald Basiński. - Do przejrzenia są tysiące akt spraw już zakończonych prawomocnymi wyrokami, jak i będących w toku. Kontrolę trzeba zakończyć do 10 października - dodaje.

Wyniki trafią do Prokuratora Apelacyjnego w Katowicach, potem na biurko ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Prokuratorzy w rejonach spekulują, że kontrola to nic innego jak zbieranie kadrowych haków. - Przecież dopiero od czerwca obowiązują wytyczne ministra w sprawie zaostrzenia sankcji wobec pijanych sprawców wypadków. Jednak kontrola tego okresu nie obejmuje - argumentuje jeden z częstochowskich prokuratorów. I przypomina niedawne odwołanie prokuratora rejonowego ze Strzyżowa na Podkarpaciu. Przełożonym Zbigniewa Husa nie spodobało się, że strzyżowska prokuratura nie odwoływała się od wyroków sądu, gdy te warunkowo umarzały kierowcom kary lub oddawały im prawa jazdy, chociaż wcześniej w akcie oskarżenia domagała się czasowego zakazu jazdy samochodem. Na wniosek prokuratora okręgowego w Rzeszowie, minister Ziobro podpisał odwołanie Husa. A potem zarządził kontrole w całej Polsce.

W resorcie sprawiedliwości nie kryją, że wobec szefów prokuratur rejonowych, w których zbyt liberalnie traktowano nietrzeźwych kierowców, mają zostać wyciągnięte konsekwencje służbowe.

W ramach tego samego prawa

Gorzów. Sąd aresztował na miesiąc 46-letniego mężczyznę, który kierując po pijanemu (3,61 prom. alkoholu), potrącił w centrum Gorzowa 77-letnią kobietę. Jej obrażenia - według lekarzy - kwalifikowały się do leczenia w czasie poniżej siedmiu dni. Prokurator rejonowy zarzucił kierowcy sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi do ośmiu lat więzienia. Sąd podzielił zdanie prokuratora i zastosował areszt.

Częstochowa. W podobnym przypadku prokurator i sąd w Częstochowie zachowały się odmiennie. W centrum Blachowni pijany (ponad 3 prom.) kierowca fiata seicento najechał na motocyklistę. Poszkodowany nie doznał poważniejszych obrażeń - leczenie także poniżej siedmiu dni. Prokurator zarzucił sprawcy spowodowanie wypadku po pijanemu, za co grozi kara do 4,5 roku więzienia. Sąd odrzucił wniosek o areszt. Nie zastosował także żadnej innej sankcji, uznając, że przyznanie się sprawcy do winy, stałe zameldowanie i niskie zagrożenie karą nie dają ku temu podstaw.

 
 
Autor: Marek Mamoń
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry