REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  poniedziałek 11 maja 2009  
Piłeś? Będziesz kopał rowy!
 
 
Rząd szykuje bat na pijanych kierowców. Ci, którzy zdecydują się na jazdę po kilku głębszych będą mogli być kierowani do robót społecznych.

Czeka ich również czasowy zakaz opuszczania kraju i kary więzienia. Przygotowana przez rząd nowelizacja kodeksu karnego trafiła już do sejmu. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od jesieni.

W myśl obowiązującego prawa za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (0,2 - 0,5 promila) kierowcy grozi dziś kara od 50 zł do 5 tys. zł oraz zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do trzech lat. Jeżeli alkomat wskaże wyniki większy, niż pół promila kierujący może się spodziewać dwuletniego pozbawienia wolności oraz grzywny. W praktyce jednak niewiele osób trafia za kratki. Kary najczęściej orzekane są w zawieszeniu. 

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie do więzienia trafiali by wszyscy ci, którzy mają już na koncie jazdę po pijanemu. Niewykluczone również, że w nowelizacji pojawi się zapis o dożywotnim odbieraniu prawa jazdy.

Trzeba przyznać, że rządowy projekt to krok w dobrym kierunku. W Polsce wciąż panuje bowiem pewne przyzwolenie na siadanie za kierownicą po alkoholu. Tylko w zeszłym roku policja zatrzymała aż 150 tys. rodaków, którzy prowadzili samochód pod wpływem.

Jako gorzkie pocieszenie można potraktować fakt, że Polacy to niechlubni "mistrzowie" jazdy "po kielichu". Dla przykładu w 2005 roku policjanci zatrzymali niemal 200 tys. nietrzeźwych kierujących. Jak przyznają stróże prawa to mniej więcej 1/3 wszystkich pijanych jeżdżących po naszych drogach. Można więc zakładać, że każdego roku za kierownicę siada 600 tysięcy nieodpowiedzialnych kierowców. Co ciekawe, w 2005 roku uczestniczyli oni w 4 tysiącach wypadków (co nie znaczy ze je spowodowali), czyli co 150. pijany kierowca rozbił samochód. To niewiele więcej, niż pół procenta.

Chociaż marne to pocieszenie, zdecydowanie więcej osób traci w Polsce życie przez koszmarny stan nawierzchni (kwalifikowany przeważnie jako "niedostosowanie prędkości do warunków na drodze") i brak autostrad, który sprawia że 300 kilometrowa podróż staje się całodniową, potęgującą zmęczenie wyprawą.

 
 
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry