REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 20 kwietnia 2006  
Pijani kierowcy trafią na leczenie odwykowe
 
 

Na pomysł leczenia odwykowego kierowców notorycznie jeżdżących pod wpływem alkoholu wpadła Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście Wschód. - Przeanalizowaliśmy sprawy, które do nas trafiały. I okazało się, że coraz częściej przyłapani niewiele sobie robią z sankcji i ponownie siadają za kierownicą po kilku "głębszych". Doszliśmy do wniosku, że może to być efekt choroby alkoholowej - tłumaczy szef prokuratury Kraków Śródmieście Wschód Piotr Kosmaty.

Mimo iż jazda po pijanemu jest traktowana jak przestępstwo i grozi za to nawet więzienie, z roku na rok kierowców z promilami jest coraz więcej. - W zeszłym roku było ich ponad dziesięć tysięcy - mówi komisarz Krzysztof Dymura z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach pijani na drodze spowodowali 359 wypadków! Zginęły w nich 23 osoby, a ponad pół tysiąca zostało rannych. Najgorzej statystyki wyglądają w gminach wiejskich. - Niestety, na wsi jest przyzwolenie dla takich zachowań - podkreśla komisarz Dymura.

Co więcej, niektórzy kierowcy niewiele robią sobie także z kolejnych wyroków sądowych. W zeszłym roku głośna była sprawa krakowianina, który mimo ciążących na nim kilku wyroków zakazujących mu prowadzenia pojazdów, notorycznie łamał zakazy. W Chrzanowie rekord pobił pewien rowerzysta, którego policja sześciokrotnie zatrzymywała za jazdę "na bani".

Prokuratura zapowiada, że będzie teraz kompleksowo "prześwietlać" takie osoby. Sprawdzi, czy nie mają na koncie innych spraw związanych z nadużywaniem alkoholu. Przy pomocy policji przeprowadzi też wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania. - Jeśli okaże się, że taka osoba ma stałe kłopoty z alkoholem, wystąpimy do sądu rodzinnego o skierowanie na obowiązkowe leczenie - oświadcza prokurator Kosmaty.

Sęk w tym, że jak dotąd jest ono dobrowolne. Prokuratura powołuje się jednak na artykuł 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, jaki mówi o kierowaniu na badania osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu "systematycznie zakłócają spokój i porządek publiczny". Prokurator Piotr Kosmaty podkreśla, że przecież przy sprawach o znęcanie się nad rodziną też sprawdza się, czy tłem nie jest nadużywanie alkoholu przez sprawcę.

Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych "Alter Ego", mówi, że pod pomysłem krakowskiej prokuratury podpisałby się obiema rękami. - Jeśli ktoś, mimo ukarania za jazdę po pijanemu, nie przeanalizował swojej sytuacji i robi to ponownie, to znaczy, że ma problemy, z którymi sam sobie nie poradzi. I potrzebna mu jest specjalna terapia. Ja bym wręcz rozszerzył ten pomysł także na tych, którzy zostali zatrzymani na jeździe pod pijanemu po raz pierwszy, ale stwierdzono u nich powyżej 1,5 promila alkoholu - uważa.

- Każde działanie, które ma na celu ograniczenie tej plagi, jest dobre - podkreśla komisarz Dymura. - Nie chodzi o straszenie, lecz o to, by kierowca wiedział, że to kolejna dolegliwość, która mu grozi, jeśli pod wpływem alkoholu wyjedzie na drogę.

Śródmiejska prokuratura zamierza też konfiskować samochody na poczet orzekanych przez sąd grzywien, kierować kierowców na badania psychologiczne, a nawet - w drastycznych przypadkach - wnioskować o ich aresztowanie. Pojawi się też więcej patroli policyjnych wyposażonych w alkomaty pod dyskotekami.
 
 
Autor: Jarosław Sidorowicz GAZETA.pl
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry