REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 7 grudnia 2006  
Decyzja pozbawiona sensu
 
 

Sąd Najwyższy uchylił wczoraj dwa wyroki wydane przez tę samą sędzię Sądu Rejonowego w Łańcucie. W obu sprawach skazując pijanych kierowców samochodów sąd nie odebrał im prawa jazdy kategorii B, lecz innych kategorii.

"Taka decyzja jest pozbawiona sensu" - stwierdził sąd.

Na wokandzie Sądu Najwyższego były w środę dwie podobne do siebie sprawy. Jedna Michała D., który w styczniu tego roku kierował polonezem w stanie nietrzeźwości. To przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Sąd Rejonowy w Łańcucie skazał kierowcę na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i orzekł tzw. środek karny (obligatoryjny przy tym przestępstwie) - zakazał mu na 2 lata prowadzenia pojazdów, ale kategorii A, C, CE oraz T, czyli motocykli, ciężarówek, tirów oraz traktorów, ale nie wydał mu zakazu prowadzenia pojazdów kategorii B, czyli samochodów osobowych.

Od tego orzeczenia odwołał się kasacją Prokurator Generalny, zarzucając wyrokowi błędy w procedurze, które spowodowały rażące naruszenie prawa. SN kasację uwzględnił i uchylił wyrok łańcuckiego sądu.

Kolejna sprawa była bardzo podobna - dotyczyła również wyroku Sądu Rejonowego w Łańcucie, który w czerwcu tego roku skazał Franciszka F. za kierowanie samochodem po pijanemu. Sąd wymierzył mu karę pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i zakazał prowadzenia pojazdów kategorii A, czyli motocykli.

"To tak, jakby skazanemu za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym zakazać prowadzenia statków kosmicznych" - mówiła na środowej rozprawie kasacyjnej w SN prokurator Beata Mik, wnosząc o uchylenie także tego rozstrzygnięcia łańcuckiego sądu, wydanego zresztą przez tą samą sędzię.

Wyrok SN był w swej istocie taki sam jak w poprzedniej sprawie. Sędzia Antoni Kapłon uzasadniając rozstrzygnięcie SN powiedział, że gdyby powszechnie stosować zakaz prowadzenia pojazdów w sposób taki, jak uczynił to łańcucki sąd, wszelki sens istnienia tych przepisów byłby zanegowany. "Przecież to nie realizuje celu orzeczonej kary - zabezpieczenia przed popełnianiem przez sprawcę kolejnych takich przestępstw" - dodał.

Artykuł 42. Kodeksu karnego mówi, że sąd skazując sprawcę przestępstwa wymierzonego przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Gdy sprawca był nietrzeźwy albo uciekł z miejsca przestępstwa, sąd wręcz musi wydać takie orzeczenie - od decyzji sędziego zależy jednak, czy zakaże mu prowadzenia wszelkich pojazdów, czy też wybierze ich określone kategorie.

 
 
Autor: PAP/motoryzacja.interia.pl
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry