REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Powiązane

Inne z tej tematyki:

Moda na bezpieczną jazdę!
 
Uwaga na parkingowych naciągaczy!
 
Zamiast dróg powstaje więcej dziur!
 
Prototyp nowego systemu wykrywającego pijanych kierowców już jest
 
Bezpieczeństwo na europejskim poziomie
 

Artykuły
  wtorek 23 listopada 2010  
Pijani i karani groźni na drodze
 
Strony: [1]
 
Do 2020 r. o połowę mniej zabitych na drogach - to plan polityków, urzędników i organizacji pozarządowych.

Jak to zrobić? W niedzielę w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa, wczoraj w Sejmie zastanawiali się nad tym ministrowie, policjanci, eksperci od dróg, przedstawiciele organizacji pomagających pokrzywdzonym w wypadkach. Pretekst - światowy dzień ofiar wypadków i podsumowanie kampanii "Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność".

W Zabawie modlono się przy powstającym pomniku Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych. Przerażała symbolika liczb. W sześciu największych katastrofach lotniczych i morskich od 1980 r. (licząc z upadkiem Tu-154 w Smoleńsku) zginęło 451 osób. Tylko w ubiegłym roku na drogach zabite zostały 4572 osoby.

W Polsce ryzyko śmierci na drodze jest dwa razy wyższe niż w krajach UE, ryzyko śmierci pokrzywdzonego w wypadku - cztery razy. Jesteśmy na pierwszym miejscu w tym niechlubnym rankingu. Mówił o tym wczoraj w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz. Podał też inne liczby: roczny koszt wypadków drogowych na całym świecie szacowany jest na 420 mld euro, w Europie na 160 mld euro - z tego w Polsce aż na 5 mld euro. - To dwa procent naszego PKB - podsumował.

Jacek Zalewski z MSWiA przypomniał, że od 1991 r. liczba ofiar wypadków w Europie maleje. U nas od dwóch lat spada o nieco ponad 10 proc. rok do roku. - W 2009 r. o 873 osoby, a w tym (dane za dziesięć miesięcy) o 514 mniej - mówił gen. Andrzej Matejuk, szef policji. Zwracał uwagę, że tylko w ostatnim roku zarejestrowano milion aut (jest ich 22 mln).

Jak ograniczyć liczbę wypadków?

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień liczy na ustawę fotoradarową (nowelizacja prawa o ruchu drogowym czeka na podpis prezydenta), ustawę o kierowaniu pojazdami (wprowadza okresy próbne dla młodych kierowców). Mówi o budowie nowych dróg i likwidacji absurdów ich oznakowania. - Zastanawiamy się nad projektem: czy w Polsce nie powinny być tylko trzy rodzaje ograniczenia prędkości - oświadczył wczoraj w Sejmie, ale szczegółów nie podał.

Edukacja od przedszkola, lepsze drogi, fotoradary, także surowsze prawo - opowiadali o tym goście z Norwegii Litwy, Łotwy i Słowacji - państw, które radzą sobie z plagą wypadków. Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego mówił, że sądy traktują sprawców wypadków "liberalnie" (a co piąty nietrzeźwy sprawca był wcześniej karany).

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła uwagę na: przewlekłość procesów; wątpliwe i niespójne opinie biegłych, które decydują o orzeczeniach; praktykę towarzystw ubezpieczeniowych, które "odszkodowanie traktują jako ostateczność". Apelowała o "społeczną koalicję w pomocy ofiarom przestępstw".

I wszyscy pójdą do premiera namawiać go na "okrągły stół" na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pijany zabił policjanta

Prokuratura wystąpiła wczoraj o areszt 19-latka, który w niedzielę rano śmiertelnie potrącił będącego na służbie policjanta z Kozienic. 24-letni funkcjonariusz sierż. Maciej Walaszczyk udzielał pomocy ofierze wypadku drogowego niedaleko Kozienic. Na miejscu były: policja, straż pożarna i pogotowie. Auta miały włączone światła pulsacyjne, ustawiony był trójkąt ostrzegawczy. 19-latek wracał oplem z czterema kolegami z dyskoteki. Był pijany, miał w wydychanym powietrzu przeszło 1,5 promila alkoholu.

Strony: [1]
Wersja do druku    wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole
 
 
Autor: Bogdan Wróblewski,
Ostatnie komentarze
mistrzkierownicy26-11-2010
Zastanawiając się nad tym co może jeszcze pomóc powinni pomyśleć o alkomatach blokujących silnik, a przynajmniej obowiązkowo zainstalować je w autobusach i ciężarówkach...
 
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

AUTOSALON 2006
 
Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów
 
Pijany kierowca to śmierć
 
Kierowco popatrz przez Alkogogle
 
Kac po jeździe
 

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy
Nowości
Listy
Fakty
Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry