REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 5 stycznia 2006  
Jeśli poseł jest pijany
 
 

Prawnicy z Komendy Głównej zinterpretowali na nowo przepisy. Uznali, że wszyscy zatrzymywani na jeździe po pijanemu są łapani "na gorącym uczynku" i "stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu". To oznacza, że nawet jeśli są posłami, to nie chroni ich immunitet. Od teraz poseł złapany na jeździe po pijanemu nie może zasłonić się legitymacją i odmówić dmuchania w alkomat. Do tej pory w Polsce co roku zasłaniało się immunitetem około 10 pijanych parlamentarzystów.

Jak będzie teraz? Jeśli zatrzymany do kontroli parlamentarzysta będzie nietrzeźwy (policja tłumaczy, że można to poznać po "bełkotliwej mowie, wyczuwalnej woni alkoholu, trudnościach z zachowaniem równowagi po wyjściu z pojazdu"), to policjant musi:

>uniemożliwić mu dalszą jazdę (np. zabrać kluczyki do samochodu lub zablokować auto);

>poinformować o zdarzeniu dyżurnego jednostki, który powiadamia komendanta wojewódzkiego (dalej komendant wojewódzki informuje prokuratora właściwego dla terenu, na którym zatrzymano posła, oraz komendanta głównego. Ten ostatni - marszałka Sejmu lub marszałka Senatu);

>zażądać poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi.

Co będzie, jeśli poseł odmówi? - Policjant może użyć siły - tłumaczył wczoraj na konferencji prasowej Ryszard Siewierski, zastępca komendanta głównego policji ds. prewencji. W praktyce oznacza to, że policjanci zawiozą posła do szpitala. Tam zostanie mu pobrana i zbadana krew. Policjanci będą mogli użyć siły, działając "w stanie wyższej konieczności".

Czy pijanego posła można zawieźć do izby wytrzeźwień? Generał Siewierski uważa, że nie: - To taki sam człowiek jak każdy inny, ale jednak nie taki sam, skoro naród go wybrał. Patrol może zawieźć go do domu lub hotelu. Nie godzi się, by trafił do izby wytrzeźwień.

Wytyczne komendanta nie przewidują podobnej procedury wobec dyplomatów. Policjant ma tylko obowiązek uniemożliwić dalszą jazdę pijanemu dyplomacie i sporządzić dokumentację zdarzenia.

 
 
Autor: Anna Marszałek
Ostatnie komentarze
Strony:

Brak komentarzy

Strony:
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry