REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  piątek 12 października 2007  
Lepiej nie ufać alkotesterom
 
 

"Życie Warszawy": Urządzenia, dzięki którym kierowcy mają dowiedzieć się, czy mogą prowadzić auto, wprowadzają w błąd. Jeśli zaufasz ich wskazaniom, możesz stracić prawo jazdy.

Coraz więcej kierowców kupuje alkomaty. Serwisy aukcyjne i sklepy internetowe prześcigają się w ofertach.

Dziennik postanowił sprawdzić, na ile odczyty z podręcznych alkotestów są wiarygodne i czy rzeczywiście można ufać ich wskazaniom. Wybrano pięć urządzeń najchętniej kupowanych przez klientów jednego ze sklepów internetowych, oferujących urządzenia różnych producentów. Ceny zakupionych alkotestów wahają się od 60 zł do ponad 260 zł.

W teście wzięło udział dwóch dziennikarzy. Jeden wypił dwie puszki piwa, drugi setkę czystej wódki. Stołeczna drogówka zbadała tych dziennikarzy swoim alkomatem, jakiego używa do sprawdzania kierowców na warszawskich ulicach. Po około godzinie od zakończenia przez nich picia alkoholu okazało się, że reporter, który spożywał piwo, wydmuchał pół promila. Osoba, która wypiła wódkę, miała wynik prawie 0,57 promila w wydychanym powietrzu.

Następnie te same osoby dmuchały do kupionych w sklepie internetowym alkotestów. Postępowali zgodnie z instrukcją obsługi. Żadne z urządzeń nie pokazało takiego samego wyniku jak ten z policyjnego alkotestu - pisze gazeta.

Dwa urządzenia wskazały zawyżoną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu: od 0,1 do 0,3 promila. Trzy urządzenia pokazały zaniżone wyniki, a aż dwa z nich wskazały, że reporter, który miał w rzeczywistości pół promila po wypiciu dwóch piw, mógłby usiąść za kierownicą. Wskazały odpowiednio 0,17 i 0,16 promila, czyli dawkę alkoholu, która jest dozwolona przez polskie prawo.

Używając podręcznego alkomatu przynajmniej raz na pół roku należy zlecić serwisowi jego ponowną kalibrację. Jeśli używamy go intensywnie, tą czynność trzeba powtarzać jeszcze częściej. Inaczej jego wskazania będą coraz mniej dokładne - ostrzega "Życie Warszawy".

 
 
Ostatnie komentarze
Strony:

Brak komentarzy

Strony:
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry