REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  środa 13 grudnia 2006  
Komfortowo do izby
 
 

Flota poznańskiej Straży Miejskiej wzbogaciła się o nowy pojazd - warty ponad 80 tys. zł samochód przystosowany do przewozu nietrzeźwych. - Pomoc i dowóz do izby wytrzeźwień będą wykonywane bezpiecznie i z poszanowaniem godności pacjentów - przekonują strażnicy. Pierwsi "klienci" już skorzystali z nowego auta.

- To pierwszy tak wyposażony samochód w Polsce - zachwala nowy nabytek Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej SM. Renault Kangoo w całości przystosowany jest do wykonywania swojej misji. - Największą zaletą są nosze, dzięki czemu można przewieźć pacjenta do izby wytrzeźwień w pozycji leżącej oraz pasy bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczeństwo jemu i strażnikowi - tłumaczy Michał Kuta, jeden z funkcjonariuszy jeżdżących nowym autem.

Do pory strażnicy dowozili pijanych do izby wytrzeźwień zwykłym samochodem patrolowym. - Nierzadko zdarzało się, że odwożona osoba zanieczyściła nam wóz, no i mieliśmy kłopot - opowiada Kuta. Teraz powinno być o wiele łatwiej.

Jednorazowy materac można po prostu wyrzucić, a wnętrze samochodu umyć przy pomocy zwykłego węża z wodą. Umożliwia to umieszczony w podłodze pojazdu odpływ zamykany korkiem! Kierowca może na bieżąco sprawdzać stan pacjenta dzięki umieszczonej w samochodzie kamerze i systemowi monitoringu. W pojeździe zainstalowano także system nawigacji satelitarnej, która ułatwia kierowcy dotarcie do miejsca zdarzenia najkrótszą drogą i jak najszybciej.

Czy podróż wartym 81,5 tys. złotych autem to nie zbyt duży luksus dla niefrasobliwie nadużywających alkoholu poznaniaków? - Tu nie chodzi o luksus. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo tych osób i ich godne traktowanie. Udzielanie pomocy tak właśnie w naszej ocenie powinno wyglądać - przekonuje Piwecki.

Pieniądze na zakup samochodu pochodzą ze środków miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Nowe auto, tak jak inne używane przez Straż Miejską radiowozy, będą od dziś wyposażone w apteczki pierwszej pomocy i kołnierze ortopedyczne. Warty 3 tys. złotych sprzęt podarowało Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo.

Samochód przeszedł już chrzest bojowy - przez ostatni weekend testowany był na poznańskich ulicach. Skorzystało z niego pięć osób. Cztery z nich trafiły do izby wytrzeźwień, jedną nowe auto odwiozło do domu. Wszystko wskazuje na to, że patrole w nowym samochodzie będą miały sporo pracy: - W ciągu miesiąca trafia do nas 600-700 osób - mówi Wiesława Klimaszyk-Sabadi, dyrektor poznańskiej izby wytrzeźwień. Kurs taką "taksówką" jest wprawdzie darmowy, lecz nocleg w miejscu, gdzie trafia jej pasażer już nie. Doprowadzona do izby wytrzeźwień osoba musi liczyć się z wydatkiem 250 zł.

 
 
Autor: Maciek Morze
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry