REKLAMA:
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 4 stycznia 2007  
Kierowcy piją bez hamulców
 
 
W minionym roku policja zatrzymała ponad 200 tys. nietrzeźwych kierowców. Tak złych statystyk w ostatnim dziesięcioleciu jeszcze nie było - ocenia "Dziennik Polski".

Od dawna pijani kierowcy są prawdziwą plagą polskich dróg. W praktyce oznacza to, że tylko w 2006 r. mają na swoim sumieniu prawie 7,5 tys. wypadków - ponad 700 osób zabitych i około 9 tys. rannych. Jednak paradoksalnie, mimo tej tragicznej statystyki, miniony rok był jednocześnie najbardziej bezpiecznym na polskich drogach od 17 lat.

Na podstawie wstępnych danych w minionym roku doszło do 45 844 wypadków, w których 5 103 osoby zostały zabite, a 57 930 rannych - wylicza kom. Mariusz Szyndler z biura prasowego Komendy Głównej Policji. Różnicę widać wyraźnie, gdy porównamy to z danymi z 1991 r., gdy samochodów było ok. 9 mln (obecnie ok. 17 mln). W ponad 54 tys. wypadków zginęło wówczas 7901 osób.

Przyczyn poprawy jest kilka, m.in. stale prowadzone przez policję działania profilaktyczne, a także wzrost społecznej świadomości zagrożeń jazdy po spożyciu alkoholu, z nadmierną prędkością czy bez pasów bezpieczeństwa.

Istotny problem stanowi jednak fakt, że w ubiegłym roku gwałtownie przybyło osób zatrzymanych przez policję na jeździe na "podwójnym gazie". W całym kraju było ich ponad 200 tys. Wyraźny wzrost zanotowała również krakowska policja. W 2006 r. ujawniliśmy 12 651 nietrzeźwych kierowców, to jest o 2059 więcej niż w roku 2005 - mówi nadkom. Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski namawia swoich podopiecznych do wypracowania takich rozwiązań, które pozwoliłyby ukrócić plagę pijanych kierowców. Sam przedstawia następującą receptę: Przed zasiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu otrzeźwić mogłaby świadomość orzekania przez sąd obowiązkowych kar dodatkowych.

Oprócz bezwarunkowego pozbawienia wolności, każdy, kto jechałby w stanie nietrzeźwym, traciłby pojazd oraz musiałby publikować na swój koszt wyrok sądu zawierający jego dane osobowe wraz ze zdjęciem. W razie gdyby nietrzeźwy kierowca jechał nie swoim samochodem, wtedy taką osobę oprócz więzienia czekałaby wysoka grzywna orzekana przez sąd na podstawie PiT-u.

 
 
Autor: PAP/wiadomosci.wp.pl
Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Fakty

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry